Ana içeriğe atla

Mobil cihazınızda reklamları kaldırın


Bilgisayar da her ne kadar sadece tarayıcı olsa da mobil cihazlarda işin içine uygulamalarda girince neredeyse her yerde reklam görüyorsunuz. Üstelik bilgisayarda ki gibi işaretle engelleme yöntemi hala mobil cihazlarda yok. Tarayıcı bazlı engelleme de olmayınca mobil cihazlarda reklam engelleme de sudan çıkmış balığa dönmeniz olası.
Mobil cihazlarda engelleme en verimli iki yöntem bulunuyor, birisi VPN ile tüm trafiği filtreleme diğeri ise DNS bazlı engelleme.
DNS olarak adguard başarılı olsa da yeterince etkin değil. Uygulamasını ise açık kaynaklı olmamasından dolayı ve biraz hantal olmasından dolayı beğenmiyorum.
Geriye en iyi alternatif blokada kalıyor.

    Açık kaynak kodlaması ile bağımsız kullanıcılar tarafından (github) sağlanan host dosyaları ile hem şeffaf hemde oldukça başarılı.
    Kaynak kullanımı konusunda ise oldukça başarılı. Hatta batarya kullanımı konusunda cihazınızı rahatlatıcı etkisine sahip.

Uygulama Google Play’de yok
Kendisi reklam alıp satan bir firma olan Google’ın reklam engelleme uygulamasına izin vermesi komik olurdu. Kendi sitesinden güvenle rootsuz olarak indirip kullanabilirsiniz. Uygulama youtube gibi bir iki reklam haricinde oldukça iyi çalışıyor. Kullandığınız host dosyalarına paralel verimlidir.Telefonunuzun sistemsel özelliklerine paralel deneme yanılma yöntemini tercih edin. Düşük ram ve işlemci de çok fazla host kullanmayın.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Netflix'i temel fiyatına özel paketi kullanın

Çevrimiçi film ve dizi izleme hizmeti Netflix'i daha ucuz bir fiyata kullanmanızı sağlayan birkaç yöntem mevcut. İlki sanal kredi kartlarıyla ücretsiz deneme hesabı açarak kullanmak. Bu yöntemin dezavantajı, abonelik sonunda farklı hesaba geçtiğimiz için içeriğe kaldığımız yerden devam edemiyor oluşumuz. Kendi verilerimiz diğer hesap da kaldığı için bir süre sonra can sıkıcı olabilir. Diğer yandan sanal kartımız ana hesaba bağlı olduğu için bir süre sonra üyelik alamazsınız.

Google Play Kitapları kişisel kütüphane yapın

Okuyacak kitaplar ararken bir anda kendime küçük bir mobil kütüphane oluşturdum. Ücretsiz olmasıda ayrı güzel oldu. Elinde fiziksel olarak kitabı tutmayı sevenler olabilir yalnız bunun da kendine has artı yönleri var. Üstelik Google'ın sesli okuması ile sesli kitap kütüphanesi oluyor bir anda.
Her ne kadar mobili rutin işler için kullanıyor olsak da aslında bir bakıma internet ile buluşunca insana inanılmaz faydalı. Bu konuda özellikle altını çizerim size okumayı hem sevdirir hemde kitabı bıraktırabilir.
Örneğin; Metin boyutlandırma, arka plan rengi belirleyebilme, sesli okuma (artık daha doğal), kitaba ulaşım kolaylığı sayesinde benim çok hoşuma gitti.
İllegal paylaşımları pek sevmem ama konu kitaba gelince kendimi tutmak istemiyorum. Bu sebeple aşağıdaki drive bağlantısından kendinize ücretsiz olarak yüzlerce kitap arasından beğendiğinizi okuyabilirsiniz. Hepsini kendi hesabınıza ekleyerek kendi arşivinizi yaratabilir, ayrıca kalıcı olarak sizde durmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca…