Google Cloud ile ücretsiz kişisel VPN

VPN hizmetlerinin alternatifi o kadar çok ki anlatamam.En basitinden Opera tarayıcısında dahili VPN hizmeti bile var,oldukça da kullanışlı.Sıkıntı şu ki VPN hizmetleri güvenlik olarak akıllarda soru işareti bırakıyor.VPN hizmetini en basit olarak size şöyle anlatabilirim sanırım; bilgisayar ağınızı başka bir bilgisayar ağına emanet etmek.Bu cümle bile başlı başına ürkütücü geliyor.Bu soruna en iyi çözüm, tamamen kişiselleştirilebilir,ücretsiz,istediğiniz lokasyonu seçme,birden fazla kullanıcı ve platform farketmeksizin Google altyapısında barınan kişiselleştirilebilir VPN hizmeti.

Google, Cloud hizmetleri ile iş sektöründen kişisel ev kullanıcılarına hitap ediyor.Platforma ilk defa üye olan kullanıcılara 300 dolarlık kullanım kredisi tahsis ediyor.Kredileriniz bitti mi, üzülmenize gerek yok micro ölçekli uygulamalar daima ücretsiz kategorisinde değerlendiriliyor ve bunun için bir ücretlendirmeye tabi olmuyorsunuz.Yine de spesifik olarak daha garantici yaklaşımda bulunmak istiyorsanız sanal kredi kartıyla da sisteme üye olabilirsiniz.Kredi kartınızdan herhangi bir ücret talep edilmiyor lakin sisteme üye olmak için aktif bir kredi kartına ihtiyacınız var.Birden fazla üye kayıtlarında hesaplarınız askıya alınabilir,bu sebeple hesap açarken ard arda açmak yerine belirli aralıklarla açmanızı öneririm.

Şimdi gelelim kişisel VPN servisimizi kurmaya.Öncelikle sisteme üye olduktan sonra hesabımıza bir adet proje oluşturuyoruz.Çalıştıracağımız uygulamalar oluşturduğumuz bu proje içerisinde görüntülenecek,dilediğiniz bir ismi seçebilirsiniz.Kontrol paneli sizi karşılayacak,evet burası anasayfamız.Sol en üst çentikli menüden gezinti menüsüne tıklayıp Compute Engine > Sanal Makine Örneklerine gelip oluşturuyoruz.Şuan burada sistem oluşturuyoruz ve bunun da maliyeti var yalnız hem yeni üye kredisi hemde daima ücretsiz avantajı sayesinde bu hizmeti ücretsiz kullanabilir.Sanal makinemize isim verdikten sonra zone bölümünden lokasyon seçiyoruz. Burayı oturduğunuz yere en yakın yeri işaretlerseniz düşük ping alırsınız. Sürekli kullanacaksanız buraya dikkat etmenizi öneririm.Türkiye için avrupa bölgelerini öneririm.Makine tipini ise micro seçiyoruz. Bu seçenek seçebileceğiniz en ufak makine örneğidir ayrıca Google Cloud uygulamalarında daima ücretsiz kategorisinde değerlendirilmektedir.Standart ev kullanıcısı için fazlasıyla yeterli olacağını düşünüyorum.İşletim sistemine dokunmanıza gerek yok,firewall (güvenlik duvarı) bölümündeki http:// tiklerini işaretleyip sanal makinemizi oluşturuyoruz.

Çentikli açılır menüden VPC ağı bölümüne geliyoruz, Güvenlik Duvarı Kuralları (Firewall) bölümünde üst menüden oluştur diyoruz.Herhangi bir isim girip, target (hedefler) bölümünü ağdaki tüm örneklere getiriyoruz.Kaynak IP aralıklarına 0.0.0.0/0 girdisini yazıyoruz.Aşağı bölümde udp tikini işaretleyip 500,4500 yazıp oluşturuyoruz.

Altyapımızı oluşturduk bundan sonrası kurulum aşaması.Merak etmeyin,öyle uzun uzadıya bir kurulum aşaması yok.Tek yapmamız gereken sanal makineye bağlanıp bir kaç kod girmek o kadar.Akabinde cihazlarımızı da buraya bağlamak,hepsi bu kadar.Diğer yöntemlerin aksine bizim herhangi bir uygulama,program,eklenti kullanmamıza gerek yok.

Oluşturduğumuz sanal makine örneğine geliyoruz.SSH bölümüne tıklıyoruz,buradan açılan pencere bizi sanal makineye bağlayacak ve kodlarımızı bu alana gireceğiz.

wget https: // git.io/vpnsetup -O vpnsetup.sh – komutunu girip enter tuşuna basıp kısa süre bekliyoruz.Gerekli bileşenler hazırlandı.

nano -w vpnsetup.sh – komutuyla VPN yapılandırmasını düzenliyoruz, burada

YOUR_IPSEC_PSK=”

YOUR_USERNAME=”

YOUR_PASSWORD=”

bölümünü kendimize göre düzenliyoruz.CTRL+X akabinde Y akabinde enter tuşu ile işlemi tamamlıyoruz. 

sudo sh vpnsetup.sh – komutla kurulum işlemini başlatıp tüm işlemlerin bitmesini bekliyoruz bu biraz uzun sürebilir, işlemler biterken oluşturduğumuz bilgileri bize çıktı olarak verecek.Bu şekilde kurulum işlemi tamamlanmış oluyor.

Server IP: 

IPsec PSK: 

Username: 

Password: 

Bağlanmamız için gerekli bilgiler bu şekilde verilmiş olacak.Alt tarafta verilen linklerde sunucuya bağlantı için platformlara özel rehberleri bulacaksınız.Bu bilgilerin tamamını (linkleri dahil) seçip kaydedin, hatta ekran görüntüsü dahi alabilirsiniz.Bağlantı için kilit bilgilerimiz bunlar.

Nihayetinde kişisel VPN hizmetimizi oluşturduk. Buraya dilersek adguard home kurup, reklam engelleme amaçlı da kullanabiliriz.Bu şekilde tüm ağ trafiğini programsız,engelsiz,güvenli internet alanı oluşturmuş oluyoruz.Bu başka rehberin konusu,sorularınızı yöneltebilirsiniz.