Google yerine DuckDuckGo kullanın

Basit bir arama motoru olarak başlayan Google,günümüzde arama motoru olmaktan ziyade dünyanın en saygın teknoloji şirketlerinden birisi.Google büyüdükçe basit bir arama motoru olmaktan çıktı.Özellikle firmaların tekelleşme çabaları bunda etkili oldu.Her alanda kendisini biricik olarak kullandırma çabası.Google artık kullanıcılar için sempatik değil.Bunda veri gizliliği ihlalleri ve özellikle arama motorunun reklam pazarına dönüşmesi etkili oldu.

DuckDuckGo – Google’ın yerini alabilir mi?

Evet,hatta fazlasını sunabilir arama motoru olarak.Gizliliğe,anonimliğe önem verdiği için bilgileriniz saklanmaz, yani kullanıcı reklam pazarı olarak görülmez.Tamamen gizlilik odaklı çalışır,buda arama sonuçlarını daha temiz yapar.Kendiniz hemen aratma yaparak bunu test edebilirsiniz.

Kişiselleştirilebilir

Google’ın aksine görünüm olarak istediğiniz gibi değişiklik yapabilirsiniz.Karanlık tema,hafif renkli bağlantılar mı? Hiç sorun değil tüm bu araçlar sizlere sunulmuş durumda.Dilerseniz bu ayarları kaydedebilirsiniz,salt şifreyle.Duck üzerinden e-posta oluşturulamıyor.

Düzgün arama sonuçları

Google’ın reklam kokan hareketlerine karşılık daha temiz sonuçları bulmanız olası.Bana Google’ın ilk zamanlarını anımsatıyor.Yalnız o zamanlar internet siteleri bu kadar çok değildi ve içerikler gerçekten çok kısıtlıydı.Günümüzde bu alana girmek gerçekten zor.Duckduckgo ise Google’ın eksi yönlerinden yola çıkarak,tamda istediğim gibi bir arama motoru ortaya çıkarıyor.Şüphesiz bunda kullanıcıların beklentileri etkin rol oynamıştır.Unutmadan DuckDuckGo açık kaynaklı arama motoru ve mobilde de tarayıcısı mevcut.

Arama motoru olarak canavara dönüşen Google yerine bu şirin ördeğe şans vermenizi öneririm.